IOW Logo Commonwealth Youth Games - Isle of Man 2011

The Isle of Man 2011 Commonwealth Youth Games are now over. This website is closed and for reference purposes only. Some external links may no longer work.

 

For the latest news and information, please visit the Commonwealth Games Federation website.

Follow us:
info twitter facebook youtube


Event Entries:

Entries: 145
   All    All    England
SportEventCompetitorCountry
Athletics 100m Men Leon Reid England
Athletics 100m Men Chijindu Ujah England
Athletics 100m Women Sophie Papps England
Athletics 200m Men Joshua Street England
Athletics 200m Women Dina Asher-Smith England
Athletics 400m Men Clovis Asong England
Athletics 400m Men George Caddick England
Athletics 800m Men Will Gurton England
Athletics 800m Men Robert Needham England
Athletics 800m Women Katie Snowden England
Athletics 1500m Men Robbie Farnham-Rose England
Athletics 1500m Men James McMurray England
Athletics 3000m Women Emelia Gorecka England
Athletics 100m Hurdles Women Yasmin Miller England
Athletics 400m Hurdles Men Sam Maguire England
Athletics 400m Hurdles Men Jacob Paul England
Athletics 400m Hurdles Women Hayley McLean England
Athletics 2000m Steeplechase Men Zak Seddon England
Athletics 4 x 100m Relay Men England England
Athletics 4 x 100m Relay Women England England
Athletics Long Jump Men Elliot Safo England
Athletics Long Jump Men Feron Sayers England
Athletics Long Jump Women Jazmin Sawyers England
Athletics High Jump Men Michael Hartley England
Athletics High Jump Women Jazmin Sawyers England
Athletics Triple Jump Men Jimi Tele England
Athletics Discus Throw Women Phoebe Dowson England
Athletics Hammer Throw Men Callum Brown England
Athletics Hammer Throw Men Michael Painter England
Athletics Hammer Throw Women Louisa James England
Athletics Shot Put Women Sophie McKinna England
Badminton Men's Singles Rhys Walker England
Badminton Men's Singles Tom Wolfenden England
Badminton Women's Singles Emily Westwood England
Badminton Men's Doubles McCarthy R - Wolfenden T England
Badminton Women's Doubles Brown S - Smith H England
Badminton Mixed Doubles McCarthy R - Westwood E England
Badminton Mixed Doubles Walker R - Smith H England
Boxing Light Flyweight Men Jack Bateson England
Boxing Flyweight Men Samson Sykes England
Boxing Bantamweight Men Qais Ashfaq England
Boxing Lightweight Men Henry Thomas England
Boxing Light Welterweight Men Darren Tetley England
Boxing Welterweight Men Damon Jones England
Boxing Light Heavyweight Men Jack Massey England
Cycling Time Trial Women Hannah Barnes England
Cycling Time Trial Women Lucy Garner England
Cycling Time Trial Women Harriet Owen England
Cycling Time Trial Men Jon Dibben England
Cycling Time Trial Men Matthew Holmes England
Cycling Time Trial Men Sam Lowe England
Cycling Time Trial Team Women England England
Cycling Time Trial Team Men England England
Cycling Road Race Women Hannah Barnes England
Cycling Road Race Women Lucy Garner England
Cycling Road Race Women Harriet Owen England
Cycling Road Race Men Jon Dibben England
Cycling Road Race Men Matthew Holmes England
Cycling Road Race Men Sam Lowe England
Cycling Road Race Team Women England England
Cycling Road Race Team Men England England
Cycling Criterium Women Hannah Barnes England
Cycling Criterium Women Lucy Garner England
Cycling Criterium Women Harriet Owen England
Cycling Criterium Men Jon Dibben England
Cycling Criterium Men Matthew Holmes England
Cycling Criterium Men Sam Lowe England
Gymnastics Men's Qualification CI Brinn Bevan England
Gymnastics Men's Qualification CI Dominick Cunningham England
Gymnastics Men's Qualification CI Jay Thompson England
Gymnastics Women's Qualification CI Abi Caig England
Gymnastics Women's Qualification CI Charlie Fellows England
Gymnastics Women's Qualification CI Rebecca Tunney England
Gymnastics Men's Team CIV England England
Gymnastics Women's CIV England England
Gymnastics Men's All Around CII Dominick Cunningham England
Gymnastics Men's All Around CII Jay Thompson England
Gymnastics Women's All Around CII Abi Caig England
Gymnastics Women's All Around CII Rebecca Tunney England
Gymnastics Men's Floor CIII Brinn Bevan England
Gymnastics Men's Floor CIII Dominick Cunningham England
Gymnastics Men's Pommel Horse CIII Dominick Cunningham England
Gymnastics Men's Pommel Horse CIII Jay Thompson England
Gymnastics Men's Still Rings CIII Brinn Bevan England
Gymnastics Men's Still Rings CIII Dominick Cunningham England
Gymnastics Men's Vault CIII Dominick Cunningham England
Gymnastics Men's Vault CIII Jay Thompson England
Gymnastics Men's Parallel Bars CIII Brinn Bevan England
Gymnastics Men's Parallel Bars CIII Jay Thompson England
Gymnastics Men's Horizontal Bar CIII Dominick Cunningham England
Gymnastics Men's Horizontal Bar CIII Jay Thompson England
Gymnastics Women's Vault CIII Abi Caig England
Gymnastics Women's Vault CIII Rebecca Tunney England
Gymnastics Women's Uneven Bars CIII Charlie Fellows England
Gymnastics Women's Uneven Bars CIII Rebecca Tunney England
Gymnastics Women's Balance Beam CIII Abi Caig England
Gymnastics Women's Balance Beam CIII Charlie Fellows England
Gymnastics Women's Floor CIII Abi Caig England
Gymnastics Women's Floor CIII Rebecca Tunney England
Rugby 7's Rugby 7's Men England England
Swimming Women's 100m Freestyle Shauna Lee England
Swimming Women's 100m Freestyle Sophie Smith England
Swimming Men's 400m Individual Medley Matthew Johnson England
Swimming Women's 100m Breaststroke Molly Renshaw England
Swimming Women's 50m Butterfly Rachael Kelly England
Swimming Women's 50m Butterfly Laura Vertigans England
Swimming Women's 200m Backstroke Georgia Hohmann England
Swimming Women's 200m Backstroke Phoebe Lenderyou England
Swimming Men's 50m Butterfly David Godridge England
Swimming Men's 50m Butterfly Aaron Rickhuss England
Swimming Men's 200m Freestyle Matthew Johnson England
Swimming Men's 200m Freestyle Adam Rowe England
Swimming Women's 4 x 100m Freestyle Relay England England
Swimming Men's 4 x 100m Medley Relay England England
Swimming Women's 200m Individual Medley Molly Renshaw England
Swimming Women's 200m Individual Medley Sophie Smith England
Swimming Men's 100m Freestyle David Godridge England
Swimming Men's 100m Freestyle Adam Rowe England
Swimming Women's 50m Freestyle Sophie Smith England
Swimming Women's 50m Freestyle Laura Vertigans England
Swimming Men's 50m Backstroke Melako Coker England
Swimming Men's 50m Backstroke Aaron Rickhuss England
Swimming Women's 200m Butterfly Rachael Kelly England
Swimming Women's 200m Butterfly Elena Sheridan England
Swimming Women's 100m Backstroke Georgia Hohmann England
Swimming Women's 100m Backstroke Phoebe Lenderyou England
Swimming Men's 1500m Freestyle Matthew Johnson England
Swimming Men's 4 x 100m Freestyle Relay England England
Swimming Women's 4 x 200m Freestyle Relay England England
Swimming Men's 200m Individual Medley David Godridge England
Swimming Women's 400m Individual Medley Elena Sheridan England
Swimming Women's 400m Individual Medley Sophie Smith England
Swimming Men's 400m Freestyle Matthew Johnson England
Swimming Women's 50m Backstroke Georgia Hohmann England
Swimming Women's 50m Backstroke Phoebe Lenderyou England
Swimming Men's 100m Backstroke Melako Coker England
Swimming Women's 100m Butterfly Rachael Kelly England
Swimming Women's 100m Butterfly Elena Sheridan England
Swimming Women's 200m Breaststroke Molly Renshaw England
Swimming Men's 200m Butterfly Matthew Johnson England
Swimming Women's 200m Freestyle Sophie Smith England
Swimming Men's 50m Freestyle David Godridge England
Swimming Men's 50m Freestyle Aaron Rickhuss England
Swimming Women's 4 x 100m Medley Relay England England
Swimming Men's 4 x 200m Freestyle Relay England England